Zdolności matematyczne

Część osób uważa, że dziewczynki lepiej radzą sobie w przedmiotach humanistycznych. Wolą pisać wypracowania na języku polskim niż rozwiązywać zadania matematyczne. Przez wiele lat sądzono, że matematyka jest domeną chłopców.

Czy jest tak w rzeczywistości? Pewne cechy mężczyzn ułatwiają lepsze zrozumienie matematyki. Z pewnością mężczyźni mają lepszą wyobraźnię przestrzenną. Lepiej posługują się przedmiotami trójwymiarowymi.

Bez problemu wykonują rysunki 3D. Zdolność ta przydaje się także podczas czytania mapy. Panowie bez trudu poradzą sobie w obcym miejscu mając do dyspozycji wyłącznie mapę.

Przeprowadzono jednak liczne badania dotyczące umiejętności matematycznych. Wykazano, że w szkołach podstawowych oraz średnich nie stwierdzono znaczących różnic w wynikach z matematyki między chłopcami a dziewczynkami. Warto wspomnieć, że kobiety coraz częściej wybierają studia matematyczne.

W dodatku radzą sobie na nich równie dobrze, co mężczyźni. Z tego powodu przekonanie, że zdolności matematyczne posiadają wyłącznie panowie jest błędne.