Wydobycie ropy naftowej

Ropa naftowa jest popularnym surowcem energetycznym, a jej wydobycie przyczyniło się m. in. do rozwoju motoryzacji, przemysłu chemicznego oraz energetyki. Około 65% wszystkich zasobów ropy naftowej stanowią złoża basenu Zatoki Perskiej. Obecnie głównymi rejonami wydobycia ropy naftowej są m.in.

tereny w Europie, tutaj wydobywa się ropę w Norwegii, Wielkiej Brytanii, Danii oraz Holandii, a także w Rosji. W Afrycę ropę naftową wydobywa się w jej północnej części, m. in. w Algierii, Tunezji, Libii, Egipcie oraz w Nigerii. Azjatyckie złoża ropy naftowej mieszczą się natomiast w okolicach Zatoki Perskiej, w Zagłębiu Zachodniosyberyjskim, prowincjach Heilongjiand i Shandong w Chinach, na indonezyjskich wyspach Sumatra, Jawa, Borneo, u wybrzeży Morza Kaspijskiego, w Azerbejdżanie, Turkmenistanie oraz Aturau i Aktau w Kazachstanie. W Ameryce Północnej ropę naftową wydobywa się u wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, w Teksasie, Luizjanie i Kansas oraz w Kalifornii.

Natomiast w Ameryce Południowej bogate złoża ropy naftowej leżą w okolicach jeziora Maracaibo i w delcie Orinoko w Wenezueli.

http://ewpa-sklep.pl/