Przemysł wydobywczy w Rosji

Federacja Rosyjska jest w czołówce światowych liderów jeżeli chodzi o producentów i eksporterów węgla. Kraj ten obecnie co roku wydobywa około 300 milionów ton tego surowca. Z tej puli około 90 milionów ton corocznie trafia do eksportu.

Dzięki tym statystykom Federacja Rosyjska jest obok Chińskiej Republiki Ludowej, Stanów Zjednoczonych, Indii oraz Australii jednym z najbardziej liczących się producentów i eksporterów węgla. Na terytorium Rosji znajduje się około jednej trzeciej wszystkich rozpoznanych światowych złóż węgla. Szacuje się, że są to nawet 173 miliardy ton, czyli około 20% wszystkich zbadanych zasobów świata.

Zasoby węgla energetycznego wynoszą w Rosji 80%., natomiast zapasy przemysłowe czynnych kopalń wydobywczych węgla wynoszą prawie 19 miliardów ton. W tym znajdują się blisko 4 miliardy ton węgla koksującego.

Jeżeli wydobycie węgla w Rosji będzie odbywało się wciąż na tym samym poziomie, to jak podają eksperci zbadane zasoby powinny Rosji wystarczyć na co najmniej najbliższe 500 lat.

psim narzędzia VDE dziecko.ekozycie.net.pl