Problem umów śmieciowych

Opozycyjni politycy i komentatorzy życia społecznego w Polsce dość często zwracają uwagę na problem tak zwanych umów śmieciowych. Do tej kategorii zaliczane są praktycznie wszystkie formy zatrudnienia, poza umowami o pracę i kontraktami.

Czy faktycznie zlikwidowanie umów śmieciowych byłoby takim dobrym rozwiązaniem? Oczywiście, umowy śmieciowe nie są niczym dobrym i chyba każdy z nas, jeśli miałby wybór, to zdecydowanie postawiłby na umowę o pracę, ponieważ ta daje nam pełne świadczenia, a także stabilizację zatrudnienia. Umowy śmieciowe zdają się jednak być pochodną ogólnej sytuacji na rynku, na którym koszty utrzymania pracownika są bardzo wysokie.

Zniesienie tej formy zatrudnienia lub silne jej ograniczenie mogłoby więc przyczynić się do rozrostu szarej strefy, czyli paradoksalnie zwiększenia liczby zarejestrowanych bezrobotnych. Zdaje się więc, że lepszym rozwiązaniem byłoby w tej sytuacji wprowadzenie dodatkowych udogodnień dla firm, tak, żeby opłacało im się zatrudniać ludzi w oparciu o umowę o pracę.

www.cmd.org.pl