NEC

Konsorcjum informatyczne NEC zostało założone w 1899 roku w Japoni, na długo przed wynalezieniem pierwszych komputerów. Jest to międzynarodowe przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją sprzętu komputerowego, telekomunikacyjnego i oprogramowania. Firma NEC najbardziej rozpoznawalna jest na rynku azjatyckim. Do najważniejszych produktów firmy, które największą popularnością cieszą się w rodzimej Japonii należą m.

in. notebooki Versa i Lavie. Konsorcjum NEC (wcześniej znane pod nazwą Nippon Electronic Company) wyprodukowało w 1980 roku pierwszy procesor sygnałowy, co było dość rewolucyjnym rozwiązaniem na ówczesne czasy i pionierskim wynalazkiem. Firma stworzyła również Earth Simulator – superkomputer, który w latach 2002-2004 był najszybszym komputerem na świecie.

Jego budowa zajęła producentowi trzy lata, a maszyna obejmowała 640 węzłów posiadających osiem procesorów wektorowych oraz 16 gigabajtów pamięci RAM. Superkomputer zaprojektowany przez NEC służy do odtwarzania wirtualnego modelu Ziemi, a dzięki wykonywanej przez niego symulacji można śledzić m.in. zmiany klimatyczne, które mają miejsce na naszej planecie.

Na stronie o ankietach telefoniczncych