Nagrody sportowe

Jedną z najpopularniejszych dziedzin, w których niezwykle ważne są trofea i nagrody jest sport. Zawodnicy w każdym sporcie konkurują między sobą indywidualnie lub drużynowo, w celu zdobycia zwycięstwa. To z kolei wiąże się nie tylko z często olbrzymimi pieniędzmi, ale również prestiżem, który dają najbardziej pożądane nagrody sportowe.

Najbardziej prestiżowe nagrody sportowe

 • Puchar Stanleya jest trofeum, o które walczą drużyny hokejowe amerykańsko-kanadyjskiej ligi hokejowej (National Hockey League). Puchar swoją nazwę zawdzięcza lordowi Stanleyowi, który był fundatorem tej nagrody w 1983 roku. Od tego czasu trofeum po każdych mistrzostwach jest przyznawane zwycięskiej drużynie. Co jednak niezwykle ważne, Puchar Stanleya nigdy nie staje się własnością zwycięzcy.

  Jest on bowiem przechowywany w Toronto, w Sali Sław Hokeja. Zwycięscy mistrzostw otrzymują natomiast duplikat pucharu z grawerem nazwy swojego zespołu. Puchar Stanleya jest nagrodą imponujących wielkości. Trofeum to mierzy aż 89,5 centymetra wysokości, a jego waga przekracza 14,5 kilograma.

 • Pas mistrzowski UFC to nagroda, o którą walczą zawodnicy mieszanych sztuk walki należący do amerykańskiej fundacji MMA Ultimate Fighting Championship. Zawody MMA odbywają się w kilku kategoriach wagowych. Pośród mężczyzn wyróżnia się aż osiem kategorii, kategorię ciężka, półciężką, średnią, półśrednią, lekką, piórkową, kogucią i muszą.

  Z kolei kobiety mogą walczyć w UFC w trzech kategoriach, kategorii piórkowej, koguciej oraz słomkowej.

 • Medal olimpijski należy do jednych z najstarszych najbardziej prestiżowych nagród sportowych. Jak sama nazwa wskazuje, nagroda ta jest przyznawana zwycięzcom (medal złoty) oraz zdobywcom drugiego (medal srebrny) i trzeciego miejsca (medal brązowy), podczas igrzysk olimpijskich. Medale olimpijskie są przyznawane we wszystkich kategoriach sportów olimpijskich. Wyróżnić można medale zdobywane przez zawodników indywidualnych, jak również zawodników sportów drużynowych. Pierwsze medale olimpijskie zostały wręczone zawodnikom podczas pierwszych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Atenach w 1896 roku. Projektem poszczególnych medalów olimpijskich zajmuje się komitet odpowiedzialny za organizację igrzysk, jednakże projekt medalu musi być zawsze zaakceptowany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

  Najważniejszymi wytycznymi dotyczącymi medalów olimpijskich są ich wymiary. Medal olimpijski musi mieć przynajmniej 3 milimetry grubości i 60 milimetrów średnicy. Medale olimpijskie zawsze są zawieszane na szarfie.

 • Puchar Świata to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana podczas rozgrywek Pucharu Świata w Skokach Narciarskich. Puchar Świata przyznawany jest według kilku kategorii. Do turnieju mogą bowiem przystąpić zarówno zawodnicy indywidualni, jak również drużyny. Ponadto w tych światowych zawodach skoków narciarskich mogą brać udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

  Podobnie jak w przypadku innych sportów, a co za tym idzie także nagród, Puchar Świata to nie tylko kryształowa kula, ale również dość spora nagroda pieniężna.

 • Pucha świata FIFA to marzenie każdej reprezentacji piłkarskiej. Trofeum to jest wręczane drużynie, która zwyciężyła w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. Puchar Świata FIFA został zaprojektowany przez włoskiego artystę Silvio Gazzaniga. Pucha FIFA staje się własnością zwycięskiej drużyny do momentu rozgrywania kolejnych mistrzostw. W momencie rozpoczęcia kolejnego turnieju, oryginał pucharu jest zwracany, a ówczesny mistrz otrzymuje replikę pucharu z grawerem wszystkich drużyn, które zwyciężyły w turnieju od 1974 roku.

.

okulary narciarskie www.jurczak.net.pl