Nagrody filmowe

Trofea i nagrody. Któż z nas o nich nie marzy? Nagrody utwierdzają nas w przekonaniu, że jesteśmy dobrzy, ba – może nawet najlepsi. Nagrody odgrywają duże znaczenie w wielu dziedzinach życia – w sporcie, czy w świecie sztuki. Szczególne miejsce zajmują także w świecie filmu. O które nagrody najdzielniej walczą filmowcy – reżyserowie i aktorzy?

Prestiżowe nagrody filmowe

Nagroda filmowa wedle obowiązującej definicji jest przyznawana filmom, twórcom filmów, jak również aktorom. Skoro została zawężona grupa odbiorców nagród filmowych, warto także wskazać, kto nagrody filmowe przyznaje. Nagrody filmowe są przyznawane przez jury, w którego skład bardzo często wchodzą krytycy filmowi oraz zespoły eksperckie. Ponadto równie często nagrody filmowe są przyznawane także przez widzów, na podstawie otwartych głosowań. Nagrody filmowe są przyznawane podczas gal i uroczystości, które najczęściej odbywają raz w roku.

  • Złoty Lew to jedna z najpopularniejszych nagród filmowych. Jest to główna nagroda, przyznawana podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego, który każdego roku odbywa się w Wenecji. Złoty Lew jest trofeum nagradzającym najlepszy film. Nagroda ta jest przyznawana od 1949 roku. Od 1970 na festiwalu wręczana jest także statuetka drugiego Złotego Lwa, która honoruje wybitnych twórców światowych.
  • Oscar, czyli Nagroda Akademii Filmowej to marzenie każdego, kto obraca się w świecie filmu. Oscar należy do najbardziej prestiżowych nagród filmowych. Nagroda ta przyznawana jest corocznie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Statuetki Oscara są obecnie przyznawane w dwudziestu czterech kategoriach. Do najpopularniejszych z nich należy m.in.

    produkcja, a więc statuetka za najlepszy film, statuetka dla najlepszego reżysera, statuetka za najlepszy scenariusz oryginalny i adaptowany. Kolejne nagrody są przyznawane w kategorii aktorskiej. W tej kategorii statuetki otrzymują najlepsza aktorka i najlepszy aktor, jak również najlepsza aktorka drugoplanowa i najlepszy aktor drugoplanowy. Oscar przyznawany jest także w kategorii technicznej. W tej kategorii statuetka jest przyznawana najlepszej scenografii, najlepszym zdjęciom i najlepszemu montażowi. Ponadto statuetki Oscara są także przyznawane w kategorii dźwięk i efekty specjalne, kategorii muzycznej, kategorii kostiumy i charakteryzacja oraz w kategorii animacje, filmy dokumentalne, filmy pozostałe, jak również Oscary honorowe.

  • Złota Palma to kolejna prestiżowa, amerykańska nagroda filmowa, przyznawana najlepszym filmom. Złota Palma jest nagrodą wręczaną podczas corocznego Festiwalu Filmowego, który odbywa się w Cannes. Zazwyczaj Złota Palma trafia w ręce twórców jednego filmów, jednakże kilkukrotnie w ramach jednego festiwalu wyróżnianych zostało więcej niż jeden film konkursowy.
  • Złote Lwy (nie mylić ze Złotym Lwem) to jedna z najbardziej prestiżowych, polskich nagród filmowych. Złote Lwy są wyróżnieniem wręczanym podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Festiwal ten odbywa się corocznie od 1987 roku. Konkurs główny festiwalu zakłada nagradzanie najlepszych polskich filmów.
  • Orły, czyli Polskie Nagrody Filmowe są corocznie przyznawane przez Polską Akademię Filmową. Orły należą do jednych z najbardziej prestiżowych, polskich nagród filmowych. Orły są wręczane od 1999 roku. Obecnie nagrody te są przyznawane w aż dziewiętnastu stałych kategoriach m.in. najlepszy film, najlepszy film europejski i najlepszy film dokumentalny, najlepsza główna rola kobieca i męska, najlepsza scenografia, najlepsza muzyka, najlepszy montaż, najlepszy scenariusz, czy najlepsze kostiumy.

.

akcesoria rowerowe https://patatajek.pl/kategorie/13-dla-jezdzca www.wislakosz.pl