Na przestrzeni ostatnich kilku lat zainteresowanie mieszkaniami na rynku pierwotnym znacznie wzrosło. Wszystko za sprawą rządowego programu Mieszkanie dla młodych, który początkowo zakładał możliwość dofinansowania zakupu mieszkań pochodzących wyłącznie z rynku pierwotnego. Ze względu jednak na ogromne zainteresowanie programem oraz braku możliwości zaspokojenia popytu na mieszkania z rynku pierwotnego, rząd postanowił zmienić nieco zasady funkcjonowania tego popularnego programu.
Obecnie w ramach programu Mieszkanie dla młodych, można kupić zarówno mieszkania na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Początkowym celem programu rządowego było zachęcenie młodych ludzi do kupowania mieszkań na rynku pierwotnym. Nie cieszyły się one tak duża popularnością jak mieszkania na rynku wtórnym, w szczególności ze względu na ich cenę.
Dzięki programowi, młodzi ludzi zyskali możliwość nabycia mieszkania na rynku pierwotnym w cenie nieruchomości pochodzącej z rynku wtórnego. Nikt nie spodziewał się jednak tak dużego zainteresowania programem. Dzisiaj popularność nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym jest na podobnym poziomie.
Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Głównym minusem nieruchomości na rynku pierwotnym jest ich cena. Rządowy program Mieszkanie dla młodych ma ograniczony budżet, który często zostaje wyczerpany już w pierwszym kwartale roku.
Osoby, które chcą nabyć nieruchomość na rynku pierwotnym pod koniec roku kalendarzowego, najczęściej nie mogą liczyć na dofinansowanie ze strony państwa. Częstym plusem mieszkania Zamość na rynku pierwotnym jest ich położenie w spokojnych dzielnicach, na strzeżonych osiedlach. Kolejnym atutem są także zastosowane technologie budowy.