Poszukując informacji na temat przemysłu ciężkiego, dowiadujemy się, że jest to taka dziedzina gospodarki, która zajmuje się produkcją maszyn oraz półproduktów na szeroką skalę. Dla wielu z nas pojęcie „maszyna”, choć na pierwszy rzut oka dość oczywiste, może budzić sporo wątpliwości. Jak powinniśmy je rozumieć? Maszynę często definiuje się w znaczeniu cybernetycznym.
W takim przypadku termin ten oznacza wszelkiego rodzaju układy, które są względnie odosobnione i służą do transformacji zasilania lub informacji. Nie da się jednak ukryć, że tego rodzaju definicja brzmi dosyć specjalistycznie i może się okazać, że w oczach wielu osób zamiast wyjaśniać, dodatkowo komplikuje definicję przemysłu ciężkiego. Po raz kolejny więc warto posłużyć się przykładami, które przybliżą nam działanie rozmaitych maszyn.
Znajdziemy tutaj maszyny energetyczne, których zadaniem jest przetwarzanie energii mechanicznej na inne rodzaje energii lub na odwrót. W przemyśle ciężkim często pojawiają się także maszyny robocze, czyli takie, które wykonują określoną pracę po pobraniu energii mechanicznej z silników. Często wykorzystywane są również maszyny technologiczne, które przekształcają surowce lub półprodukty w produkty finalne.