Grupy uprzywilejowane

Nieco wcześniej wywołaliśmy już wątek tych grup zawodowych, które z racji przepisów prawa mogą liczyć na wyższe emerytury aniżeli inni obywatele. Wysokość świadczeń to jedno, ale na tym nie koniec korzyści. Również moment przejścia na emeryturę jest znacznie szybszy, a więc ludzie ci będą pracować mniej niż większość przyszłych emerytów.

Przykładem takiej grupy są szeroko rozumiane służby mundurowe. Policjanci mogą ubiegać się o status emerytów już po 15 latach służby. Nadmieńmy, że emerytura jest naliczana na bardzo korzystnych warunkach, ponieważ wyliczenie uwzględnia najwyższe zarobki funkcjonariusza.

Po przejściu na „emę” były policjant może bez ograniczeń zarabiać na innych polach. W praktyce dawni funkcjonariusze zakładają biura detektywistyczne, najmują się w agencjach ochrony i tym podobne. Jako że mogą w tym momencie mieć zaledwie 35 lat, mają przed sobą jeszcze wiele lat niezłych zarobków z emerytalnym podparciem finansowym.

Od lat sporymi przywilejami cieszą się także górnicy. Wszelkie próby ich ograniczenia kończyły się burzliwymi demonstracjami ulicznymi, których władza się bała.

Piękne, przenośne baldachimy do osłony monstrancji podczas procesji eucharystycznej.