Energia geotermalna

W obliczu wciąż ubywających zasobów paliw kopalnych oraz nieporozumień politycznych coraz więcej zaczyna się myśleć na temat bezpieczeństwa energetycznego. Naukowcy zastanawiają się jak przekształcać na energię elektryczną inne jej rodzaje, a politycy i biznesmeni szukają nowych dostawców i inwestują w rodzimych wytwórców. Jednym z odnawialnych źródeł energii, którą wykorzystujemy od niedawna jest energia cieplna skał, które znajdują się pod powierzchnią ziemi.

Energia ta pozyskiwana jest na drodze odwiertów. Do nich robotnicy wpuszczają chłodną wodę, a pobierają z powrotem gorącą. Woda ogrzewa się podczas kontaktu z ciepłymi skałami.

Ten sposób zaopatrywania w energię używany jest w 64 krajach, a szczególnie popularny w stosunku do innych jest na Islandii i Filipinach. W Polsce tego typu instalacje znaleźć można np. na Podhalu.

Bardzo dużą zaletą wykorzystywania energii termicznej skał jest nieszkodliwość dla środowiska. Przy odpowiednim działaniu odwiertów jest zupełnie bezpieczna. Poza tym dostęp do tego typu energii jest zawsze, bez względu na warunki pogodowe jak to jest w przypadku wiatru bądź słońca.

przyssawki do płyt monokrystaliczne panele fotowoltaiczne www.pielegnacjaroslin.com.pl