Przemysł ciężki, zarówno w Polsce jak i na świecie, jest bardzo szeroko rozwiniętą dziedziną gospodarki. Jedną z bardzo istotnych jego gałęzi stanowi przemysł chemiczny, który jest też ważną gałęzią przemysłu przetwórczego.
Nie da się ukryć, że dla nas, zwyczajnych ludzi, termin „przemysł chemiczny” brzmi nieco enigmatycznie. Warto jednak przynajmniej w pewnym stopniu wiedzieć, czym się zajmuje.
Należałoby zacząć od tego, w jaki sposób klasyfikowane są poszczególne działy przemysłu chemicznego. Wyróżniamy tutaj przemysł chemii organicznej oraz przemysł chemii nieorganicznej.
Ten pierwszy zajmuje się przede wszystkim takimi materiałami, które mają związek z różnego rodzaju paliwami kopalnymi: węglem kamiennym, ropą naftową czy gazem ziemnym. Jego działania mogą dotyczyć jednak także innych substancji organicznych, w tym drewna, kauczuku i tłuszczów.
Nie należy również pominąć tego, czym trudni się z kolei przemysł chemii nieorganicznej. W jego zakresie mamy do czynienia przede wszystkim z wytwarzaniem produktów na bazie takich surowców, jak fosforyty, siarka czy sole mineralne.
Wyróżnimy tu również produkcję opartą o inne materiały nieorganiczne, między innymi o składniki powietrza.