ASUS

Tajwański przedsiębiorstwo ASUS to jeden z głównych dystrybutorów i producentów sprzętu komputerowego na świecie. Zajmuje się ono przede wszystkim produkcją elementów składowych komputerów takich jak: płyty główne, karty graficzne, napędy optyczne.

W ofercie ASUSa znajdziemy przede wszystkim laptopy i notebooki, choć znajdą się również propozycje dla zwolenników komputerów stacjonarnych. ASUS odpowiada za rodzinę laptopów Zenbook i przede wszystkim z nimi jest kojarzony.

Od pewnego czasu Tajwańczycy zajęli się również projektowaniem nowych smartfonów zwanych Zenfonami. ASUS zajmuje się również produkcją podzespołów dla innych firm takich jak Sony, Apple czy HP.

Firma posiada fabryki głównie na rodzimym Tajwanie, ale także w środkowych Chinach. Firma została założona w 1989 roku przez byłych informatyków firmy Acer.

Nazwa firmy pochodzi podobno od mitologicznego stworzenia, którym był Pegaz (Pegasus). Pierwsze litery zostały usunięte z uwagi na o wiele łatwiejszy sposób pozycjonowania firmy w alfabetycznych zestawieniach internetowych.